Крабі - місце, де здійснюються бажання

При погляді на фантастичні обриси прямовисних скель над водою, на яскраво-бірюзові лагуни, на білосніжний пісок і схилені над ним пальми, на жовтогарячі склепіння узбережних печер виникає лише одна фраза: «Так не буває»...

Крабі — це провінція на півдні Таїланду, на березі Андаманського моря, на довгому Малаккському півострові, який тайці вважають «хоботом слона». Вузьке місце на ньому називається Кра, звідки й походить ймення всього краю, його головного міста, річки та архіпелагу з понад сотні островів та острівців. Регіон казково красивий і благодатний для туризму (готелі й бунгало — ледь не під кожною пальмою), та нашими співвітчизниками ще недуже освоєний.

Заповідними місцями...

Якщо вірити легенді, Андаманське узбережжя біля Крабі відкрив Синдбад-мореплавець. Він назвав його Країною Тисячі Островів і написав про тутешні красоти цілу книгу. У ній є такі рядки: «Острови ці прекрасні, як смарагди в короні халіфа Багдада, як іскристі очі румійської невільниці з берегів Північних морів, як озеро в серці Великої Пустелі»...

Мав рацію лукавий бродяга: за красотами ці землі перевершують багато інших у світі, славних казковими пейзажами. Ландшафти у таїландській провінції Крабі — не просто гарні, а абсолютно неймовірні. На її доволі рівному просторі вивищуються невеликі гори нереальних обрисів. Вони прямовисно здіймаються в небо, сяють на сонці вапняковими боками, височать по одній або зростаються в зубчасті ланцюги, що нагадують драконячі спини. Багато вершин кучерявиться джунглями, що робить їх іще екзотичнішими.

Найдивніший ліс називається Тунг-Теао. Він знаходиться в національному парку на північ від міста Крабі. Тут можна побачити найяскравішого на світі та дуже рідкісного птаха пітта, кицьок циветт і птахів-носорогів.

Мангрові ліси ви оглянете, якщо вирушите узбережним шляхом до затоки Пхан-Нга. Такий є і зовсім близько від міста — на протилежному березі річки. Його реально подивитися лише з човна, що тільки підігріває інтерес.

Декілька пляжів Крабі вважаються найгарнішими у світі — і то цілком слушно. Наприклад, славнозвісний «Ао-Пхрананг» із білосніжним піском, кокосовими пальмами, маленькими бунгало та величезними скелями.

Вражають пляжі мису Райлай, куди можна потрапити теж лише човном. Це неймовірної краси місцина з вапняковими природними стінами, печерами та близькими острівцями. Мис має аж два гірські масиви, між якими лежить бамбуковий гай. Пляжів тут три, один гарніший за інший. І все ж Принцесин виділяється — навпроти нього бовваніють два Щасливі острівці.

Весь край вражає природною первозданністю, та при цьому тут ще й виділено чотири національні парки. Один із них відзначається гірським хребтом із найвищою вершиною 1350 метрів. Інший вабить відразу п'ятьма печерами зі сталактитами і сталагмітами, що утворюють «ступи», «гриби», «завіси» та інші казкові фігури; стіни тих підземель міняться білими та барвистими блискітками.

Дорога від Крабі на південний схід теж повна сюрпризів. Просто в лісі ви знайдете водоспад, вісім великих і маленьких гарячих джерел і лагуни із кришталевою водою. А ще далі, у містечку Бан-Хін-Пернг, у чарівному тінявому лісі, ховається водоспад із трьома каскадами струменів, що спадають із висоти 800 (!) метрів.

Шлях на північ веде до нацпарку «Тан-Боккхорані». Він займає величезну територію з потрісканими стрімчаками, джунглями та мальовничим озерцем. На його березі можна побачити відбиток стопи Будди, вирізьблений із дерева.

По всьому краєві трапляється чимало печер, але найвідоміша — «Тхам-Пхет», «Діамантова». її стіни наче зроблені з коштовних каменів, так вони сяють у світлі ліхтарів. У глибині печери сховані буддійські статуї, що ніби освячують цю неземну — підземну! — красу.

Пташка, Кішка, Мишка і Тигр

Місто Крабі — центр провінції та перевальний пункт для туристів — розташоване на березі однойменної річки. У ньому лише 18 тисяч мешканців, кілька вулиць, готелів, банків, турбюро, Інтернет-кафе, ресторанів і причалів — не для яхт, а для «довгохвостих» моторних човнів «хангяо», пасажирських поромів і катерів. Раніше мешканці цих місць промишляли риболовлею, вирощували гевеї та пальми, але тепер вони віддають перевагу обслуговуванню гостей.

Головний туристичний променад у містечку — набережна. Увечері на ній відкривається чимало кафе, барів і ресторанів, де їжу можна замовляти з меню або вибирати просто з вітрини: усе свіжісіньке. Вартість страви рідко перевищує долар. На річці у межі міста є острови Пташка, Кішка і Мишка. А на протилежному березі у скелі знаходиться величезна карстова печера, куди легко потрапити човном із міського причалу. Археологи кажуть, там жили перші мешканці цих місць.

На материковій частині Крабі багато цікавий, і всі вони неподалік від столиці.

Скажімо, у «слоновому» селі можна покататися на доброзичливих велетнях.

Єдиний в окрузі музей називається Ват-Клонг-Том і знаходиться на території храму. Там до вашої уваги археологічні знахідки: кам'яні знаряддя, доісторичний глиняний посуд, монети, прикраси... Багатьом експонатам — понад 5 тисяч років.

За дев'ять кілометрів од міста розташований один із найцікавіших храмових комплексів — Ват-Там-Суа, буддійський монастир у Тигровій печері (кажуть, тут колись справді жив великий тигр). Заглибина у скелі служить головним святилищем, де проводяться церемонії, там лежить з усмішкою на вустах позолочений Будда. У глибинах печери стоять священні статуї, висять бронзові гонги, курять на вівтарях ароматичні палички й дим від них здіймається до закопчених склепінь. Келії теж облаштовані в печерах. За храмом стежка веде через село монахинь до двох крутих східців. Одні ведуть на вершину скелі, де відкривається чудовий краєвид, іншими можна спуститися в долину до цілого лабіринту печер.

Острів Джеймса Бонда, пляж Ді Капріо...

Із Крабі неодмінно треба з'їздити або сплавати до затоки Пханг-Нга, хоча, власне над нею лежить третина провінції. Посеред цього водного простору зібрані все ті ж вапнякові скелі в усьому розмаїтті, красі та величі тропічної природи. Це породження давніх тектонічних процесів: 12 тисячоліть тому рівень моря зріс, суходіл пішов під воду й тільки вершини гір лишилися стриміти над нею у вигляді чудернацьких островів. Вони здіймаються над морем своєрідними баштами. Основи багатьох із них так підточені хвилями, що стали вже вужчими за вершини і, здається, скелі летять над водою, як острів Лапута з історій про Гуллівера. На деяких живуть мавпи-краболови — мабуть, ще від часів катаклізму. Великі й маленькі печери, гроти, оброслі сталактитами, дерева в розщелинах скель, висячі ліани — усе це виглядає, як вишуканий малюнок на китайській скриньці й водночас як кадри з фантастичного фільму.

Один із цих острівців справді став знімальним майданчиком: на ньому Джеймс Бонд виробляв свої карколомні штучки у картині «Людина із золотим пістолетом». Та сусідні острівці — не менш виразні. Наприклад, Талу є вузькою 45-метровою скелею, яка дивом тримається на тонкій «ніжці» та при цьому ще й має 30-метровий морський тунель. На цьому острові живуть тисячі стрижів, гнізда яких вживають у їжу.
Морськими печерами та лагунами національного парку «Пханг-Нга» найліпше подорожувати на каное: один човник на двох пасажирів і гребця-тайця. Так можна роздивитися скелі зблизька, а деякі навіть ізсередини, адже багато їх пронизані норами-переходами.

А за 42 кілометри від берега затоки знаходиться ще одне диво — острови Пхі-Пхі. Туди можна вирушити на день, а можна зупинитися там на який завгодно час, винайнявши бунгало в одному з готелів. Головних островів два: великий — Пхі-Пхі-Лей, маленький — Пхі-Пхі-Дон.

Безлюдний Лей — це вапняковий моноліт, що вертикально здіймається з води. У його величезних печерах тайці збирають пташині гнізда. Найбільша зала називається «Печера вікінгів» — там збереглися наскельні малюнки човнів. Місце мальовниче і таємниче, біля нього завжди тусуються зграйки дайверів. З іншого боку острова розкинулася неймовірної краси бірюзова лагуна в оточенні урвистих скель — один із найкрасивіших пляжів на світі. Це бухта, де знімали голлівудський фільм «Пляж». Тепер її називають не інакше, як «пляжем Ді Капріо».

А ось Пхі-Пхі-Дон складається з двох островів, сполучених маленьким перешийком. Обабіч нього лежать однаковісінькі бухти з білосніжним пісочком на берегах і кокосовими пальмами, серед яких стоять бунгало. Цей клаптик суходолу має порослі джунглями гори — на вершини їх мандрівники прямують по краєвиди, які не перестають дивувати.

Ті видива навіть через роки являтимуться у снах. Снах про Крабі, про невичерпний у своєму розмаїтті Таїланд.